24.04.2012 Pennut syövät ja kasvavat kovasti, tänään oli lähes kaikilla pennuilla silmät avautuneet, kohta alkaa olemaan vilskettä kun ne lähtevät juoksemaan, käytin pentuja tänään puntarilla kun ne ovat nyt melkein kahdenviikon ikäisiä ja kyllä vain on paino noussut tasaisesti kaikilla. Lisäsin muutaman uudenkuvan pentukansioon.
Punnitus:
Urospennut: 1000g, 1030g, 1300g, 1300g, 1320g 1370g
Narttupennut: 1130g, 1220g, 1320g
06.05.2012 Pennut leikkivät / taistelevat nyt jo aikapaljon ja pikkuhiljaa alkaa terävät naskalihampaat suussa tuntumaan, kohta on Cinalla, Savulla ja Rapella hätäkädessä kun pennut porukalla kiusaavat.... huomenna on sitten taas punnituspäivä nähdään paljonko on tullut painoalisää viimekerrasta. !
09.05.2012 Lisäsin kuvakansioon uusiakuvia pentueesta ja samalla punnitsin pentueen.
Urospennut: 2000g, 2100g, 2370g, 2470g, 2470g, 2750g
Narttupennut: 2320g, 2480g, 2650g
21.05.2012 Pennuilla alkaa olemaan todellakin vauhtipäällä kun ne leikivät, olen alkanut käyttämään niitä päivittäin muutamankerran ulkona jossa ne saavat juosta mielinmäärin ja kyllä ulkoilun jälkeen näyttää tulevan uni nopeasti, Cina imettää vielä pentuja hyvin, mutta olen alkanut pikkuhiljaa vierottamaan pentuja emosta, eli annan niille 3-4 kertaa päivässä kuivamuonaa, tällä tavalla ne vähentävät imemistä ja samalla pikkuhiljaa vierottuvat emosta ja ovat sitten valmiita lähtemään uuteenkotiin tuossa kesäkuun alussa. nyt olis vielä 4 pentua vapaana ( 2 urosta ja 2 narttua) muutamia kavereita on kyllä miettimässä koiran hankintaa, mutta tällähetkellä on vielä pentuja varattavissa.
Pentujen niemet alkavat nyt pikkuhiljaa olemaan selvillä, ja kyllä vain on hankala löytää sopivia nimiä kun tarkoitus on saada kokopentueen nimet samalla alkukirjaimella.
Pentujen nimet ovat seuraavat ! Jahtimestarin:...
(urospennut) Tito, Tomu, Tuisku, Talvi, Tuuli ja Tähkä
(narttupennut) Täplä, Tähti ja Taika
Punnitsin myös pennut tänään ja laitoin kuvakansioon lisää uusiakuvia. kyllä vain painoa tulee pennuille aikanopeasti.
Urospennut: Tuisku 2980g, Tähkä 3340g, Tuuli 3360g,
Tito 3480g, Tomu 3780g ja Talvi 3830g
Narttupennut: Tähti 3220g, Täplä 3430g ja Taika 3740g
01.06.2012 Pennut ovat nyt luovutusiässä ja ensinmäiset koirat luovutin nyt uuteenkotiin, Jahtimestarin Taika ja Tomu lähtivät Kemijärven suuntaan. Kokopentue punnittiin myös tänään.
Urospennut: Tuuli 4,6Kg, Tuisku 4,7Kg, Tomu 5,1Kg,
Tito 5,1Kg, Tähkä 5,1Kg, Talvi 5,6Kg
Narttupennut: Tähti 4,2Kg, Täplä 4,9Kg, Taika 5,5Kg
02.06.2012 Seuraavat kaksipentua ovat nyt lähdössä uuttakotia kohti, Jahtimestarin Tuuli lähti Pulkkilan suuntaan ja Talvi meni Liminkaan jossa sillä olikin leikkikavereita kun taloudessa oli jo ennestään 2kpl Saksanseisojia. !!!
13.06.2012 Nyt vuorostaan Jahtimestarin Tito on lähdössä Muurolan suuntaan kohti uuttakotia, luovutuspaino 7,1Kg
Jäljellä olevat 4 pennut punnittiin myös tänään ja kyllä ne vaan kasvavat nopeasti.
Urospennut: Tuisku 7Kg, Tähkä 7,1Kg
Narttupennut: Tähti 6Kg, Täplä 6,8Kg
14.06 on sitten JahtimestarinTähkän vuoro lähteä kohti Rovaniemeä.
22.06 Juhannus aattona kaveri tuli Suomussalmelta hakemaan reipasta Jahtimestarin Täplää, hän oli viime viikolla joutunut luopumaan edellisestä saksanseisojasta, nyt kaveri sai sopivasti uudenkoiran tilalle.
25.06.2012 Nyt olis jäljellä vielä yksi urospentu Jahtimestarin Tuisku, joka oli jo aikaisemmin varattu mutta kaveri joutui perumaan varauksen, koska taloudessa oli hieman allerkisuutta koirille.
päivitän uusiakuvia koirista Cinan/Savun 2 pentue kuvakansioon ja lisäksi jokaiselle pennulle tulee oma kuvagallerian johon lisään kuvia ainakun koiranomistajat niitä mulle lähettävät, näin voidaan hieman seurata miten pennut ovat kehittyneet.
28.06.2012 Nyt on sitten viimeinen pentu päässyt uuteen kotiin, Tuisku lähti Kokkolaan jossa perheellä oli ennestään vanhempikoira ja nyt sinne tuli reipaskoira kaveriksi..
09.07.2012 Jahtimestarin Titon omistaja toi pennun kahdeksi viikoksi hoitoon kun heillä oli kesälomareissu keskieurooppaan ja pentukoiraa ei kyllä pysty ottamaan mukaan, mutta tämä oli erittäin hyvä vaihtoehto, kun pentu pääsi omaan ja tuttuun ympäristöön ja leikkikavereitakin löytyi, Tähden kanssa on ollut kyllä sellainen rallipäällä että isommat koirat ovat kyllä olleet ihmeissään... :D
16.07.2012 Lähdettiin sitten koirapesueen kanssa reissuun, mentiin Lieksansuuntaan jossa oli Metsästäjäliiton SM-kilpailut ja siellä majoituttiin järvenranta mökille jossa koirat saivat rauhassa olla vapaana pihalla ja kisapaikalla koirat ja varsinkin pennut Tito ja Tähti saivat kyllä riittävästi huomiota ja rapsutusta kun kilpailijat kävivät pentuja välillä tervehtimässä. Tällätavalla se SM-kisaviikko meni myös Titolla kuin huomaamatta eikä ollut kyllä missään vaiheessa koti ikävää havaittavissa. Kotia reissusta tultiin sitten 23.07.2012 ja samanapäivänä Titon omistaja tulikin sitten hakemaan pentua takaisin, kyllä he tuumasivat että on se koira kasvanut kovasti 2 viikonaikana, mutta se on näin että omankoiran kasvua ei niin huomaa kun sen kanssa jokapäivä ollaan tekemisissä, mutta nyt kun oli 2 viikkoa välissä niin sen huomaa helpommin, tämän ikäisinä saksanseisojan pennut kasvavat melkein 1Kg viikossa..
Tällä kisareissulla Tähti sai myös ensinmäisen rokotuksen kun tuttu eläinlääkäri oli myös kilpailemassa samoissa kilpailuissa.
01.08.2012 Käytiin varis / lokkijahdissa ja Tähti oli myös mukana tutustumassa hieman metsästys touhuun näin varisjahdin merkeissä ja sain mie sitten kyllä Tähdelle ensinmäisen linnun noudon tehtyä.. todella innoissaan Tähti varista kantoi.
Nyt sitten vaan odotellaan muiden jahtitouhujen alkua, varsinkin kannalintujahtia, jossa pääsee myös tuota vähän yli vuoden ikäistä Rape koiraa opettamaan, noutohommat sujuvat siltä jo todellahyvin, ja muutamia hyviä seisonta tilanteita on ollut tässä kesänaikana esim. heinäsorsa pariskunta oli pelto ojassa ja Rape lähestyi todella varovasti ja malttoi seisoa hyvin, eikä tullut sitä nuorellekoiralle tyypillistä perään menoa, kun annoin käskyn ajaa linnut lentoon..